Dnes je
čtvrtek, 21. listopadu
a svátek má Albert.
Ostravský pohár 2016
V polovině září se v Ostravě uskutečnilo tradiční setkání zrakově postižených střelců. Bylo tomu tak při příležitosti konání pátého ročníku mezinárodní střelecké soutěže s názvem Ostravský pohár, která je vždy pořádána ve spolupráci se Sportovně-střeleckým klubem policie Ostrava. Soutěž se konala v termínu 15.9. - 17.9.2016 a střelci měřili síly v disciplínách 60 ran vstoje a 60 ran vleže. Letošní ročník si navíc připsal rekordní účast. Do Ostravy přicestovalo 18 střelců, čímž byla o jednoho střelce překonána zatím nejvyšší účast z premiérového ročníku 2010. Mezi stálými účastníky zde letos byli i nováčci. Poprvé si do Ostravy přijela zastřílet dánská střelkyně Lene Christiansen a svou premiéru si zde odbyla také dvojice střelců z Malajsie.
Prvním soutěžním dnem byl pátek 16.9., kdy byla na programu disciplína 60 ran vstoje. Díky početné účasti střelců a omezeným prostorům na střelnici, však bylo třeba provést několik změn v pravidlech. Tou asi nejpodstatnější bylo zrušení finále na 20 ran, do něhož postupuje vždy prvních 8 střelců v pořadí po základní kvalifikaci na 60 ran. O tomto finále by se dalo uvažovat pouze v případě, že by zde byla smíšená kategorie. Díky dostatečnému počtu zde však ženy měly kategorii vlastní, takže smíšená kategorie jako v předchozích ročnících se tentokrát nekonala. Ovšem míchat se nakonec stejně míchalo. Bylo tomu tak ve finále, které se střílelo pouze na 10 ran a finálovou osmičku tvořili po kvalifikaci první 4 muži a stejně tak první 4 ženy v pořadí ve svých kategoriích.
Mezi ženami finále žádnou změnu v pořadí nepřineslo a z vítězství se radovala polská střelkyně Barbara Rup. To však neplatilo u mužů. Na nástrahy finále doplatil Patrick Moor, který do něj postupoval z třetího místa. Až do páté rány to vypadalo, že třetí příčku si udrží a z Ostravy si odveze bronzovou medaili. Jenže jak už to u střelby bývá, stačí okamžik zaváhání a vidina úspěchu je v nenávratnu. Pátou finálovou poslal Patrick do terče na hodnotu 5,8 a tím své místo přepustil krajanovi Kurtovi Martinschitzovi. Ačkoliv zbylé finálové rány dostřílel Patrick již bez chyb, ztrátu už nesmazal a musel se smířit se čtvrtým místem. A kdo byl vítězem? Prvenství si v mužské kategorii připsal Jerzy Załomski. Úspěch polských střelců pak druhou příčkou podtrhnul Krzysztof Ruszkiewicz.
Následující den byla na programu disciplína 60 ran vleže. Zde se finále nekonalo žádné, takže zde bylo třeba dát si na každé ráně obzvláště záležet. V této disciplíně bývají výsledky častokrát velmi vyrovnané a střelce mezi sebou leckdy dělí pouze desetiny. Výsledková listina je toho zcela názorným důkazem. Mezi muži zvítězil Kurt Martinschitz s nástřelem 641,2 a druhého v pořadí Jerzyho Załomskeho porazil o pouhé 0,3 bodu. A pokud si myslíte, že těsnější rozdíl snad již existovat nemůže, pak jste na omylu. Stačí se kouknout na dvě následující příčky, kdy Azhari Abdullah a Krzysztof Ruszkiewicz nastříleli shodně 636,6. Zde pak o pořadí rozhodují tzv. centry, což jsou středové desítky. Za středovou desítku se v našem případě počítá zásah počínaje hodnotou 10,4. A právě rozdíl tohoto jediného centru přinesl bronzový úspěch Azharimu Abdullahovi z Malajsie. Jerzy Załomski však přecijen důvod k radosti měl. Stal se držitelem zvláštní ceny, kterou je skleněný pohár SSKP Ostrava. Tuto cenu získává střelec s nejvyšším součtem bodů za oba soutěžní dny.
V rámci soutěže se zde představila taky ostravská firma WINGS Group. Kromě simulátorů pro zvukovou střelbu z pistole pracuje tato firma taktéž na vývoji nového zaměřovače, který by měl odpovídat požadavkům Mezinárodního paralympijského výboru (IPC). A právě zatím jejich poslední verzi tohoto zaměřovače si střelci v Ostravě mohli vyzkoušet. Z mého pohledu je tato verze plně vyhovující a v jejím použití bych problém neviděl. Potíž je ale v tom, že konečná rozhodnutí bývají častokrát na lidech, kteří problém vidí naprosto ve všem a je pak složité najít s nimi společnou řeč.