Dnes je neděle, 6. října a svátek má Hanuš.



Hledat na těchto stránkách:


Můj blog

16.2.2015 - Během poslední doby mě pár přátel z domova i ciziny upozornilo, že jsem jaksi taksi zapomněl přispívat na svůj blog. No a když se podívám na datum předchozího příspěvku, tak docházím k závěru, že nelhali. Čím zde ale přispět? Asi budu shrnovat. Zpravidla sice bývá zvykem shrnovat ke konci roku, já však zastávám názor, že lépe shrnout později než-li neshrnout vůbec.
Rok 2014 se dá vnímat pozitivně hned z několika hledisek. Tím prvním je počet soutěží. Bylo jich pět. Pozor, slovíčko "jich" si neplést se slůvkem "nás." To bychom se od střelby mohli přenést k Bajzům. Číslo 5 sice není číslem nijak alarmujícím, ve srovnání s předchozími lety je však přecijen poněkud pozitivnější. Sezónu odstartoval únorový Silesia Cup v Polsku. Účast byla víc než hojná a Poláci jasně dokazují, že v současnosti vévodí členské základně. Střelců tam je nepočítaně. Dalším místem setkání bylo v květnu Finsko. Zde se střelci narozdíl od Polska dali spočítat na prstech jedné ruky. Testli jsme si nová pravidla, večer vyzkoušeli saunu, poté teplotu večerního jezera a s pocitem kvalitně odvedené práce se rozloučili. Ne však nadlouho. O dva měsíce později jsme se pro změnu všichni sešli v německém Suhlu. Tam měli tělesně postižení střelci mistrovství Evropy a my jsme tam byli pozváni z důvodu rozhodování o naší budoucnosti. V rámci mistrovství se konalo sportovní fórum, kde jedním z bodů bylo hlasování o zařazení naší disciplíny mezi disciplíny paralympijské. Radujme se, veselme se, po bezpočtu let jsme dostali zelenou a v roce 2024 budou zrakově postižení střelci bojovat o paralympijské medaile. Kolik střelců se tam však potká z těch současných, to raději netipuji. A co bylo dál? V září byla na řadě Ostrava. Tentokrát se soutěže zúčastnili také střelci ze Švýcarska. A světe div se, v Ostravě se jim líbilo a už se těší na další ročník. Za sebe mohu říct, že mi byse zase více líbilo ve Švýcarsku. V Ostravě byl navíc představen nový zaměřovač ostravské firmy WINGS Group a setkal se s mnohem většími ohlasy než zaměřovač z dílny IPC, který byl v červenci představen v Suhlu. A ani jsme se nenadáli a byl tady listopad. A v listopadu bylo mistrovství Evropy zrakově postižených střelců. A tohle mistrovství bylo v Polsku. A na tomhle mistrovství jsem se konečně dočkal. Společně se svým asistentem jsme si odvezli bronzové medaile a zpátečních 600 km se nám jelo mnohem veseleji.
Takové tedy bylo roční shrnutí. Už teď ale vím, že shrnutí roku 2015 bude stručnější. Kromě již absolvované soutěže v anglickém Stoke Mandeville nás zřejmě bude čekat pouze zářijová soutěž v Innsbrucku. A když člověk shrnuje a bilancuje, dává si taky předsevzetí. A jaké to tedy bude? Bude to takové, že letos se pokusím vše shrnout nejpozději k termínu 31.12.2015, 23:59 hod.



27.4.2014 - Pokud jste tyto stránky navštívili v poslední době vícekrát, pak jste si zřejmě všimli, že stagnují a nic nového na nich není. Důvodem byly mé studijní povinnosti. Před psaním nových příspěvků na webovky jsem všechen čas věnoval psaní bakalářské práce, takže z toho důvodu ta stagnace. Práce je však již napsaná, takže nyní napravím pár restů a pár nových příspěvků zejména v proběhlých soutěžích zde doplním. Pokud je tu ještě dnes nenajdete, pak zítra již určitě.



26.12.2013 - Rok 2013 jest za námi a každý má většinou v tomto čase tendenci bilancovat. Rád bych bilancoval taky, jenže na bilanc toho příliš není. Samozřejmě tím myslím bilanci střeleckou. Jaká tedy ta letošní sezóna byla?
Suma sumárum a podtrženo sečteno, konaly se pouze dvě soutěže. V březnu to bylo Finsko a v září Ostrava.
Finsko pro mě bylo jednak získáním dalších zkušeností a zároveň rozšířením sbírky zemí, které jsem díky své střelbě navštívil. Pokud k tomu připočtu grátis all inclusive ubytování v privátu střeleckého kolegy Tima Nyströma a druhé místo v soutěži, pak na Finsko mohu vzpomínat v dobrém.
A co Ostrava neboli 3. ročník Ostravského poháru? Zde už to tak jednoznačné nebylo. Střelci tentokrát trochu zmatkovali, trochu to komplikovali a dojem ze soutěže tak byl mírně rozpačitý. Řekněme, že za to mohla ta letošní "třináctka" a v roce příštím již bude vše v pořádku.
A jaký tedy ten rok příští bude? Zatím to vypadá, že by mohlo být o nějakou tu střeleckou příležitost více. Poslední únorový víkend mám pozvánku do Polska. V květnu pak opět do Finska, v září se snad sejdeme v Ostravě a kdoví, možná po menší přestávce uspořádají také něco Slováci. Co z toho ale bude zrealizováno ve skutečnosti, to se pozná a zde to prozradím přesně za rok.



06.06.2013 - V letošním roce by se měl v Ostravě uskutečnit v pořadí již III. ročník mezinárodní střelecké soutěže Ostravský pohár. Tato Soutěž si za dobu své dvouleté existence získala své příznivce a setkává se s kladnými ohlasy. O kvalitně připravené soutěži svědčí i účast finského střelce Tima Nyströma, který zatím na startu nechyběl ani jednou. Je ale taky fakt, že ani jednou se domů nevracel s prázdnou. A jak to tak vypadá, kvalitní účast bude i letos. Přihlášku zaslali již střelci z Rakouska, Polska, vhodný letecký spoj plánuje opět Timo Nyström a snad si cestu do Ostravy najde taky alespoň jeden střelec ze Slovenska. Letošní ročník je navíc rozšířen o disciplínu 60 ran vleže, takže střelby si zde všichni užijí dosytosti. Soutěž se opět koná za podpory SSKP Ostrava, kterému tímto patří dík.



28.3.2013 - Máme tady rok 2013 a ten do světa sportovní střelby přináší řadu novinek. Jedná se o novinky docela zásadní a těžko říct, zda je to cesta k lepšímu či nikoliv. To co jedni chválí, druzí kritizují a naopak. A čeho se tedy změny týkají?
Tou první a zřejmě málokým chválenou je změna týkající se střeleckého oblečení. Opět se bude muset párat, trhat a přešívat. Tyto úpravy střelecké konfekce sice na samotnou střelbu nijak zásadní vliv nemají, kdo však nenavštíví krejčího, ten na start připuštěn nebude.
Druhá změna se už ale samotné střelby týká a na její funkci bude mít vliv zásadní. Zde se zcela mění způsob započítávání ran a vyhodnocování celkových výsledků. Zatímco dosud se na desetiny počítaly pouze rány finálové, nyní se na desetiny počítá všech 60 kvalifikačních ran. Je fakt, že díky tomu může být leckdy kvalifikace docela napínavá a o všem tak leckdy bude rozhodovat až poslední rána.
Tyto změny však nejsou nic oproti změnám finálovým. Tam sice postupuje opět prvních 8 střelců, poslední finálové rány se však dočkají už pouze střelci 2. Dalo by se tak říct, že soutěž začíná teprve samotným finálem. Zde se výsledek z kvalifikace nezapočítává, takže finálová osmička začíná střílet od nuly. Ve stručnosti řečeno, prvních 8 ran odstřílí všech 8 střelců. Poté z finále odstupuje v pořadí poslední závodník a na řadu přicházejí další 2 rány. Po nich opět odstupuje poslední soutěžící a tato situace se opakuje vždy po dalších dvou ranách. Po 18ti ranách tak ve finále zůstávají pouze 2 střelci a následující 2 rány rozhodnou, kdo z nich z finále vyjde vítězně. Pokud si o těchto změnách chcete přečíst více, můžete tak učinit zde.
Jak jsem zmínil na začátku, ne všichni tyto změny vnímají pozitivně. Názorným příkladem je dvojice Rajmond Debevec a Niccolo Campriani, kteří proti těmto změnám zveřejnili na webu petici.



3.8.2012 - Jak zde již byla nejednou zmínka, zrakově postižení střelci se snaží prosadit svou střelbu také mezi paralympijské sporty. Úkol je to však nadmíru složitý. Zatímco naše zájmy hájí Mezinárodní svaz zrakově postižených sportovců (IBSA), proti našim zájmům se staví Mezinárodní paralympijský výbor (IPC). Tomu se stále něco nelíbí a stále něco připomínkuje. Občas člověk vlastně nechápe, o co IPC jde. Jako příklad může sloužit rok 2010, kdy se v Záhřebu konalo Otevřené mistrovství světa a kde nám IPC start zakázala. Důvodem měla být neodpovídající pravidla. Je ale zvláštní, že v letech 2006 a 2007 byla pro IPC naše pravidla vyhovující a proti startu na Otevřeném mistrovství světa potažmo Evropy nic nenamítala. Ve všech případech přitom byla naše pravidla zcela shodná a nijak se nezměnila. Žeby takový malý Kocourkov? Ledy se však nakonec přecijen hnuly a IPC nedávno rozeslala podmínky, za nichž je ochotna naši střelbu akceptovat. Ta nejzásadnější změna se týká terčů potažmo zaměřovačů. Ze současných terčů na vzduchovou pistoli budeme muset přejít na terče pro vzduchovou pušku. Pistolové terče v současnosti používáme z toho důvodu, že narozdíl od puškového terče je zde střed o něco větší a pro zaměřovač dobře rozlišitelný. Střelec tak podle zvuku vždy pozná, kdy míří přesně na střed. U terčů pro vzduchovou pušku je střed však natolik nepatrný, že současný zaměřovač jej prakticky nezachytí a střelec tak slyší stále zvuk devítky. Jediným řešením tak je nový zaměřovač. Popravdě řečeno jsem docela zvědav, jak bude míření na takovýto terč vypadat v praxi. Zkuste si představit sotva špendlíkovou hlavičku ve vzdálenosti deseti metrů a na ni pak vstoje bez hnutí mířit. No uvidíme... Důležité je, že se povedlo navázat spolupráci s jednou ostravskou firmou, která zaměřovač s takovýmto rozlišením dokáže vyrobit a tím tak podstatnou měrou přispět k navázání společné řeči s IPC. Rio v roce 2016 je nám sice ještě zapovězeno, pro paralympijské Turecko v roce 2020 by už ale jakás takás naděje mohla být.



15.3.2012 - Pro většinu sportovců je vrcholem letošní sezóny olympiáda / paralympiáda v Londýně. Bohužel se to však stále netýká zrakově postižených střelců. A jak jsme byli delegátem IBSA ujištěni, s určitostí se nás to nebude týkat ani za 4 roky v Rio de Janeiru. Budeme si tak muset vystačit i nadále po vlastní ose. Iniciativy se chopil Rakušan Patrick Moor a navrhl zavedení seriálu soutěží, jejichž organizátoři se budou každoročně střídat. Vše by mělo letos začít v Ostravě, která tak po roční pauze naváže na pořádání Ostravského poháru z roku 2010. Soutěž probíhala ve spolupráci se sportovně střeleckým klubem policie v Ostravě a setkala se s úspěchem. Zdali tak tomu bude i letos, to se pozná.



9.2.2012 - Pokud tyto stránky čas od času navštěvujete, asi jste si všimli, že již delší dobu nebyly aktualizovány. Slibuji, že se to pokusím co nejdříve napravit. Důvodem jsou ale školní povinnosti. Po řadě let jsem opět zasedl do školních lavic a o program mám postaráno. Většinu času tak teď trávím v knihách, pátrám po tom, kdo co pronesl a kdo to pro změnu vyvracel, kdo objevil neobjevené a přitom neobjevené bylo objevené již dávno, kdo věděl, že neví nic a kdo celý svět viděl pouze jako souhrn čísel a geometrických tvarů. Doufám, že jako omluva či výmluva mi to stačí a minimálně ještě jednou na tyto stránky zavítáte:-)



19.10.2011 - Vrcholem letošní sezóny pro mě letos bylo Mistrovství Evropy na Slovensku. Příliš důvodů ke spokojenosti jsem však neměl. Být tak o tři čtyři bodíky lepší, mohlo být alespoň to finále. Ale nevadí, nechám si to na příště. Malou útěchou tak pro mě mohlo být alespoň Mistrovství republiky v simulované zvukové střelbě z pistole. Letos se konalo v Ostravě, a tak jsem si dal předsevzetí, že neodejdu s prázdnou. A neodešel. Zvítězil jsem a medailovou sbírku řozšířil o šesté zlato z Mistrovství republiky. Teď tedy zbývá přidat konečně nějakou medaili z některé z vrcholových soutěží ve vzduchové pušce.