Polský klub KS Karolinka Chorzów byl ve dnech 27.2. - 2.3.2014 pořadatelem druhého ročníku mezinárodní střelecké soutěže "Silesia Cup". Kromě domácích Poláků v soutěži startovali také střelci z Rakouska, Švýcarska a účast si nenechal ujít ani Timo Nyström z Finska. V Chorzówě se sešlo celkem 39 střelců a tato soutěž se tak stala zatím jednou z dosud nejlépe obsazených. Je to však především díky Polákům, jelikož v této zemi je střelba stále na vzestupu a počty střelců přibývají. S trochou nadsázky by se Polsko dalo označit také za zemi talentů. Tím prvním byla Aleksandra Janczek, která se během krátké doby dostala na vrchol a nyní sbírá jeden úspěch za druhým. Výsledek 595 b. v disciplíně 60 ran vstoje snad nepotřebuje žádný další komentář. Mě může těšit snad jedině skutečnost, že tohoto skvělého výsledku dosáhla na druhém ročníku Ostravského poháru.
Dalším polským vycházejícím talentem je Adam Kielar. Také on začíná pomalu ale jistě ve výsledkových listinách stoupat vzhůru a možná není daleko doba, kdy bude míchat pořadím na stupních vítězů. Bitvy o prvenství tak již nebudou pouze záležitostí Tima Nyströma a Patricka Moora.
Soutěžilo se v disciplínách 3x40 ran (muži) a 3x20 ran (ženy). Jelikož tyto disciplíny jsou časově nejnáročnější, musela být tato soutěž vzhledem k přihlášenému počtu střelců rozdělena do dvou dnů. Svůj podíl na tom měla také skutečnost, že v jedné směně mohlo startovat nanejvýš 8 střelců. Je ale otázkou, zda je rozumné při takovémto počtu střelců pořádat disciplínu časově nejnáročnější. Zahájení sice bylo již ve čtvrtek, řadě střelců včetně mě však připadl soutěžní den až na sobotu. V případě dvoudenní soutěže je spíše rozumnější pořádat dvě samostatné disciplíny 60 ran vstoje a 60 ran vleže. Každá z těchto disciplín by se i při takovémto počtu soutěžících dala za jeden den zvládnout. Hlavní slovo však mají vždy pořadatelé a záleží tedy pouze na nich, jak soutěž připraví.
Ačkoliv jsem zmiňoval, že souboje o vítězství se většinou odehrávají mezi Timo Nyströmem a Patrickem Moorem, v Chorzówě to tak zcela neplatilo. Právě zde o sobě dal výrazněji vědět domácí Adam Kielar. Vždy je ale třeba přihlédnout, o jakou disciplínu se jedná. Pokud někdo sbírá prvenství například při 60 ranách vleže ještě neznamená, že tytéž úspěchy bude slavit při střelbě vstoje. Každému zkrátka může vyhovovat něco jiného. Disciplína 3x40 ran je však kombinací třech pozic a mohla by se označit jako prověrka všestrannosti. S tou si v kvalifikaci nejlépe poradil rakouský střelec Kurt Martinschitz následován právě Adamem Kielarem. Mezi ženami bylo pořadí oněch dvou zemí prohozeno. Na prvním místě se dle předpokladů umístila Aleksandra Janczek a druhou příčku obsadila Rakušanka Luise-Maria Weber.
V Chorzówě si však střelci vyzkoušeli novinku v podobě finále. Novinka spočívá v tom, že kvalifikace již nerozhoduje o celkovém vítězi, nýbrž o osmičce finalistů dle pořadí. Do něj zde postupovali první čtyři muži a totéž platilo u žen. Zatímco dle předchozích pravidel se vítězem soutěže stal střelec s největším součtem bodů dosažených v kvalifikaci a posléze ve finále, nově o vítězi rozhoduje pouze finále. Zde všichni začínají od nuly bez ohledu na to, jakého výsledku v kvalifikaci dosáhli. Stačí jedna nepovedená rána a vítěz kvalifikace jde z kola ven a sen o vítězství se rázem rozplynul. Při pohledu na výsledky poznáte, o čem je řeč. Tato novinka z dílny Mezinárodní střelecké federace (ISSF) má řadu příznivců, stejně tak však řadu odpůrců. Mezi ně ale určitě nepatří Patrick Moor, který ačkoliv v kvalifikaci skončil čtvrtý s pětibodovou ztrátou na svého krajana Kurta Martinschitze, ve finále si vedl nejlépe a stal se držitelem Slezského poháru. Pravý opak nastal u domácí Aleksandry Janczek a Adama Kielara. V kvalifikaci si sice počínali vcelku suverénně, ve finále jim to platné nebylo a oba skončili v závěsu za sebou mimo medailové příčky. Nejhůře však dopadl Kurt Martinschitz. Právě on je názornou ukázkou nevyzpytatelnosti nových pravidel. Ač vítěz kvalifikace, finále se mu absolutně nepovedlo a byl z něj vyřazen jako první. Tato pravidla však zatím jsou a ještě nějaký čas budou předmětem testování a diskusí a rozhodně jejich verze zatím není konečná.