ďťżDnes je ĂşterĂ˝, 28. bĹezna a svĂĄtek mĂĄ SoĹa.
ďťż Mistrovství Evropy 2014Rok 2014 byl pro zrakově postiené střelce z hlediska počtu soutěí příznivý. Na mezinárodním poli mohli své síly změřit celkem pětkrát, co se nepovede kadý rok. Ůvod sezóny patřil Silesia Cupu v polském Chorzówě, v květnu bylo na řadě Finsko, v červenci se střelci setkali v německém Suhlu, v září pak byl na programu dalí ročník Ostravského poháru a na konci listopadu se střelci opět seli v Polsku. Právě polská obec Dadaj leící nedaleko města Olsztyn byla v termínu 19.11.-24.11.2014 dějitěm mistrovství Evropy ve sportovní střelbě. Nekompromisní prohlídkyPřed začátkem soutěe musí střelci vdy absolvovat tradiční přejímku zbraní a vybavení a poté následuje lékařská klasifikace. Přejímka u mě ani tentokrát neproběhla bez problémů. Komisařovými kritérii neproel kabát a na řadu přilo posunování knoflíků. Opětovná kontrola ji byla v pořádku a já mohl doufat, e to byla komplikace první a zároveň poslední. Mnohem větí překvapení vak čekalo na střelce u lékařské klasifikace. Bulharská lékařka delegovaná Mezinárodním svazem zrakově postiených sportovců (IBSA) společně se svým kolegou z Portugalska prováděla na oční klinice v Olsztyně kontrolu stupně zrakového postiení. Jsou na to přísná kritéria a sportovci se dělí do kategorií B1, B2 a B3. Zjednodueně se to dá definovat následovně:
Tato klasifikace znamenala konec soutěe pro 8 polských střelkyň včetně největí domácí naděje Aleksandry Janczek. Jejich zrakové postiení nedosahovalo takového stupně, aby mohly být zařazeny do kategorie B3 a ampionát tak pro ně skončil jetě dříve, ne vůbec začal. Jinými slovy řečeno, na kategorii B3 vidí tyto střelkyně příli dobře, a proto se mohou účastnit pouze soutěí mimo IBSA nebo IPC. Kabátem to neskončiloV den zahajovacího ceremoniálu větinou bývá monost tréninku. Hotel i střelnice byly umístěny v jednom komplexu, take nebyla potřeba převáet autem vekeré věci neustále sem a tam. Marné vak bylo mé přání, aby úpravy na kabátě byly komplikací jedinou. Ta dalí na mě čekala po půl hodině tréninku. Asistent mě náhlým klepáním na rameno upozornil, e bodová zářivka osvětlující záměrnou masku právě vypověděla slubu a přestala svítit. To byl problém docela zásadní, jeliko osvětlená záměrná maska je pro střelbu nutností. Zde vak natěstí přila pomoc ze strany polských kolegů. Jedno z osvětlení měli k dispozici, take po krátkém přeruení tréninku se dalo opět pokračovat.
Rozhoduje finálePravidla pro nai střelbu vycházejí v převáné míře z pravidel Mezinárodní střelecké federace (ISSF). Ta před časem zavedla novinku v podobě zkrácení času pro střelbu a novinka se týká takté celkového hodnocení. Po základních edesáti ranách postupuje prvních 8 střelců v pořadí do finále i nyní, finále vak začíná od nuly. Namísto původních deseti ran se nyní střílí 20 ran. Prvních 8 ran dává na pokyny rozhodčího vech 8 střelců, pak se provede vyhodnocení a střelec s nejniím součtem je z finále vyřazen. Ve finále tak pokračuje u pouze 7 střelců. Finále se dále střílí po dvou ranách, po nich je vdy vyřazen střelec s průběným nejniím skóre. Na poslední dvě finálové rány tak zůstávají na stavech pouze 2 střelci, mezi nimi se rozhodne, kdo bude zlatý a kdo stříbrný. Jeliko se ve finále začíná od nuly, nehraje ádnou roli, s jakým nástřelem kdo do finále postoupí. Na závěr dodávám, e na výstřel zde mají střelci 50 vteřin. Začínalo se vstojePrvní soutění den byla na programu disciplína vstoje. Na mue čekalo 60 ran, na eny o 20 ran méně. Díky tomu, e střelba byla rozdělena do dvou směn, bylo jedno světlo od Poláků opět k dispozici a v mém případě tak střelbě nic nebránilo. Začátek vak zcela ideální nebyl. Během prvních několika ran jsem na sobě pocioval nervozitu a občas mi tam utekla nějaká zbytečná devítka. Postupně jsem se ale uklidnil a to se rázem projevilo na dalích polokách. Důleité vak bylo, e se mi povedlo dostat se do finále, kde ve začíná znovu.
Druhý den se leeloAčkoliv se můe zdát, e střelba vlee je disciplínou odpočinkovou, rozhodně tomu tak není. V naem případě poloha vlee vypadá tak, e sedíme a oběma lokty jsme zapřeni o stůl. Na 60 ran je zde čas 50 minut a ve finále je pak na výstřel 30 vteřin. Pro zpevnění úchopu zbraně je dle pravidel povoleno pouití řemene. Tato disciplína mi vak příli nevyla a výsledek 587 měl do finále hodně daleko. Důvodem opět byly zbytečné devítky. Řada z nich vak pro mě byla záhadou. Ačkoliv jsem měl vdy ve sluchátkách nejvyí tón a o míření na střed nebylo pochyb, ne vechny rány ve středu skutečně skončily. Proč? Z jakého důvodu? Přiznám se, e odpověď na tyto otázky pro mě byla záhadou. Jak se ale říká, vechno zlé je k něčemu dobré a právě nutnost pouití jiného osvětlení pomohla odpověď nalézt.
Rozhodl jediný bodZávěrečný den byla na programu disciplína 3×40 ran (leh/klek/stoj). Na 120 ran je společně s nástřelem časový limit 165 minut a tato disciplína dokonale prověří střelcovu vestrannost. Zatímco v předchozích dvou dnech jsem měl osvětlení terče zapůjčeno od Poláků, tentokrát mi na terč svítila bodovka od slovenského kolegy Emila Garaje. U během zkuebního míření jsem vak poznal, e v intenzitě světla je podstatný rozdíl. Světlo bylo slabí a jeliko střed záměrné masky nebyl zcela jasně osvětlen, zvuk desítky byl o poznání nií. Chvíli jsem si na to zvykal, jak jsem ale nakonec zjistil, méně znamená více. Zvuk desítky byl rozpoznatelný mnohem lépe a tentokrát větina ran taky v desítce skutečně končila. Důkazem toho byla poloha vlee s nástřelem 397. Beznadějná nebyla ani poloha vkleče s nástřelem 394. Zbývalo vak jetě posledních 40 ran vstoje. Zde jsem nastřílel 388 a poté čekal, na jaké konečné umístění bude celkový součet 1179 stačit. Na medailové posty jsem vak nepomýlel ani náhodou. Během krátké chvilky mi ale asistent oznámil, e průběně figuruji na třetím místě. Zbývalo tak pouze čekat, jak s posledními ranami naloí Pavol Kováč, který nikam nepospíchal a soutě uzavíral jako poslední. V této disciplíně se finále nestřílelo, take pořadí po 120ti ranách bylo pořadím konečným. Jakmile rozhodčí dopsali na průběnou výsledkovou listinu poslední Kováčovu poloku, bylo ve jasné. Rozdíl jediného bodu rozhodl, e mé třetí místo je definitivní a první medailový úspěch je na světě.
Dalí představení zaměřovačeMistrovství Evropy bylo zároveň dalí příleitostí pro prezentaci nového typu zaměřovače. Jedná se o zaměřovač firmy WINGS Group, který splňuje vechny poadavky zadané IPC. Tento zaměřovač byl poprvé oficiálně představen během zářijového Ostravského poháru. Zde si jej vak mohli vyzkouet pouze střelci z Polska a výcarska. Představení zaměřovače se v Dadaji setkalo s velmi kladnými ohlasy a kromě Tima Nyströma projevil zájem na dalím testování také rakouský střelec Patrick Moor. V dohledné době by se mohlo začít jednat o testování těchto zaměřovačů na soutěích mimo IBSA a IPC. VÝSLEDKY60 ran vstoje
60 ran vlee
3×40 ran
VideoSoutěe
ďťż Reklama
Menu
AnketaBlueBoard.cz BlueBoard.cz VĂ˝mÄna odkazĹŻPokud vĂĄs tyto strĂĄnky zaujaly, pak uvĂtĂĄm, vloĹžĂte-li si na svĂŠ strĂĄnky zdrojovĂ˝ kĂłd, kterĂ˝ bude na mĂŠ strĂĄnky slouĹžit jako odkaz. VĂ˝mÄnou zde pak mohu umĂstit odkaz na strĂĄnky vaĹĄe. V pĹĂpadÄ zĂĄjmu mÄ prosĂm kontaktujte emailem.
NapiĹĄte mi: ![]()
Online:
Celkem pĹĂstupĹŻ:
Copyright © 2008 – 2022, Martin AdĂĄmek |