ďťżDnes je
ĂşterĂ˝, 28. bĹezna
a svĂĄtek mĂĄ SoĹa.
ďťż
Mistrovství světa 2008
Po dlouhých esti letech se konalo pod hlavičkou IBSA teprve druhé oficiální mistrovství světa zrakově postiených ve střelbě ze vzduchové puky. Pořadatelem byl stejně jako v roce 2002 Slovenský svaz zrakově postiených sportovců (SNSSS).
Na start se postavilo celkem dvanáct střelců ze esti zemí, co je bohuel dost málo. Tato disciplína přitom funguje v řadě dalích zemí, tak je záhadou, proč nepřijeli například střelci z Německa, Francie nebo panělska.
ampionát probíhal ve dnech 18.8. - 21.8.2008 a na programu byly disciplíny 60 ran vstoje, 3 × 40 ran (leh, klek, stoj) a 60 ran vlee. Jako mistrovství světa vak byla vypsána pouze disciplína 60 ran vstoje. Zbylé dvě se pak střílely jako mezinárodní soutě. Důvodem bylo zkouení nových pravidel, které se týkají právě disciplín 3 × 40 ran a 60 ran vlee. Důvodem je snaha o přizpůsobení pravidel Mezinárodního svazu zrakově postiených sportovců (IBSA) pravidlům Mezinárodního paralympijského výboru (IPC), co by mohl být dalí krůček k zařazení tohoto sportu mezi sporty paralympijské.
Změny se týkaly hlavně toho, e podle pravidel IPC se střelba vlee a vkleče (3 × 40 ran) bude střílet vsedě, přičem kadý střelec je povinen mít vlastní stůl a stoličku na sezení. U střelby vlee je střelec o stůl zapřen oběma lokty, vkleče pak loktem jedním.
Poloha vkleče
Poloha vlee
Poloha vlee
Dalí změnou pak byl návrh na jednotné pouívání neprůhledných klapek na oči, co u řady střelců vyvolalo značnou diskusi. Někteří toti mají poměrně velké zbytky zraku, díky čemu se jim snadněji orientuje na stanoviti a taky během střelby rychleji najdou svůj terč. Klapky by tak měly zajistit vem naprosto shodné podmínky. Ovem po jejich prvním pouití v disciplíně 60 ran vlee, měla řada střelců dost smíené pocity a příli kladně tuto navrhovanou změnu nehodnotili. Je třeba si ale uvědomit, e pokud by to měla být opravdu jedna z podmínek pro zařazení mezi paralympijské sporty, je třeba s drobnými ústupky počítat.
Dalí dosud nevyřeenou záleitostí je přizpůsobení kabátů pro střelbu vlee a vkleče. V naem případě se obě tyto polohy střílí vsedě a tomu musí odpovídat i oblečení. Je zde několik podmínek, které střelec musí splňovat. V pravidlech vak dosud tyto podmínky nejsou nikde přesně uvedeny, a tak nezbývá ne doufat, e během přejímky vybavení nenastanou ádné komplikace.
Své o tom vědí Slováci... V disciplíně 3 × 40 ran pouili dva kabáty. Jeden pro poloky vlee a vkleče, druhý pak pro poloku vstoje. Pravidla vak pouití dvou kabátů během jedné disciplíny nepovolují, take po soutěi byli vichni diskvalifikováni. Ovem o moc lepí to nebylo ani v disciplíně 60 ran vlee. Jak jsem se později dozvěděl, v případě důkladné kontroly bych obstál pouze já a Rakuan Kurt Martinschitz. Problémem ostatních byly opět neodpovídající kabáty. Jeliko vak tyto disciplíny nebyly vypsány jako mistrovství světa, rozhodčí byli tentokrát tolerantní.
Pro mě bylo tohle mistrovství zatím snad tím nejhorím, které jsem dosud absolvoval. Ačkoli jsem během tréninků před soutěí dosahoval výsledků, se kterými jsem mohl být spokojen, ve nakonec dopadlo zcela jinak. Doplatil jsem na vlastní nepozornost a díky fatální chybě jsem se propadl a na konečnou sedmou příčku. Nezbývá ne doufat, e při nejblií příleitosti si budu moci svou reputaci napravit.
Pokud vĂĄs tyto strĂĄnky zaujaly, pak uvĂtĂĄm, vloĹžĂte-li si na svĂŠ strĂĄnky zdrojovĂ˝ kĂłd, kterĂ˝ bude na mĂŠ strĂĄnky slouĹžit jako odkaz. VĂ˝mÄnou zde pak mohu umĂstit odkaz na strĂĄnky vaĹĄe. V pĹĂpadÄ zĂĄjmu mÄ prosĂm kontaktujte emailem.
ZdrojovĂ˝ kĂłd: <a href="http://www.martinadamek.cz" target="_blank">StrĂĄnky Martina AdĂĄmka o zvukovĂŠ stĹelbÄ</a>